23.cz    |    Rozhledny.cz    |    Kavárny.cz    |
Vinárny, vinotéky a vinaři Katalog a mapa Víno a burčák Oblasti a tratě Reklama a ceník

Nové a dobré
ing. Miroslav Volařík
Vinařství Dolní Dunajovice 3.9.2014
Morava > Mikulovsko > Dolní Dunajovice
Vinařství U Kapličky
Vinařství Zaječí 31.8.2014
Morava > Velkopavlovicko > Zaječí
Vinotéka Morava
Vinotéka Opava 25.8.2014
Vinotéka u Vavrysů
Vinotéka Praha 18.8.2014
Ing. Luděk Křápek
Vinařství Blatnice pod Sv. Antonínem 29.5.2014
Morava > Slovácko > Lipov
Vinotéka Hrozen
Vinotéka Opava 24.4.2014
Tady jsme byli
Připravujeme
Město
Tipy
Monfalcone
Itálie, Furlansko-Julské Benátsko
Akce Festa del Vino 13.června
Český Krumlov
ČR, Jižní Čechy
Festival Vína 7.listopadu
Zvětšit mapu

Akce NA VŽDY

  • cenově dostupný katalog
  • textový zápis
  • grafický zápis
  • redakční články

Připravujeme...

  • Pozdravy z moravských vináren
  • Pozdravy z Čech
  • Víno - odrůdy
  • Víno, poznáváme chutě

Objev:

Vinotéka u Vavrysů v Praze, doporučujeme k návštěvě. Výběr kvalitních vín zárukou spokojenosti.
Dobří přátelé Vám přinášejí, nečekaně, dobré věci.

Magdala 2005, Saint- Émilion, Bordeaux, France

Kamarád a dobrý přítel mi daroval víno z Francie. Řekl "otevři a nech nadechnout, nabrat sílu, uvolnit se" odnášel jsem si domů Magdalu ročník 2005 z regionu Saint-Émilion, vína z tohoto kraje jsou označena tzv. Appellation d'origine contrôlée (zapsané označení původu), tedy můžeme tvrdit, že je to víno Francouzské z oblasti Bordeaux okolí Saint-Émilion. Saint-Émilion je městečko zapsané v UNESCO, takže pokud si budete chtít udělat pěknou dovolenou...
Po pár létech jdu do sklepa. Tak víno jsem otevřel a nachávám jej odpočívat a nadechnout. :) Nedalo mi to a už z dálky od láhve zkoumám vůni. Je jednoznačná a silná. Sladce příjemná. Nalévám a barvu si prohlížím oknem proti sněhu, tmavá třešeň, něco jako český granát. Za pár minut... ...přivoním a nemůžete se mýlit, vůně rozmačkaných vlašských ořechů. Ták a ještě počkáme.. ..víno je jemně trpké, jinak neutrální. Nesladké, nekyselé. Jazyk Vám jemně zatrne, pokud víno promnete v patře.. ..a víckrát. :) hm.. dobrý dárek na příjemnou sobotu. Beru skleničky a jdu za rodinou.

A co řekla máma. Uuú to je trpkéé, drsné na jazyku. Také srýchlé. No když to je víno z daleka, to bude vzácné víno, to zme měli nechat za třicet roků. Musím ho vypít hned, bo by se mi zprotivilo :) dobré víno.


Ing. Hynek Esterka, Vinotéka u Vavrysů

Vinotéka u Vavrysů

V historickém středu Prahy 1, Staré město v ulici V Kotcích 12 se nachází vinotéka U Vavrysů. V historických sklepeních z konce 15. století naleznete nekuřáckou vinárnu s nabídkou výhradně moravských vín pocházejících z rodinných moravských vinařství. 15 let prověřené spolupráce s vinaři oceníte tím, že každé víno má svoji povídku. Tak si můžete nechat představit jednotlivé vína a dle vaší chuti vybrat to pravé. Vinotéka obsahuje okolo 150ti různých typů lahvových vín... ...více informací.Akce v roce 2015

Kalendář akcí 2015

Velmi rádi odkazujeme na jedny z nejlepších stránek o moravském a českém víně. Jako první doporučujeme Kalendář akcí serveru wineofczechrepublic.cz trošku cize znějící doména (asi po mírném opojení) je hned bližší v české verzi Vína z Moravy.cz a Vína z Čech.cz. Druhou stránkou, kterou doporučujeme k návštěvě je stránka Národního vinařského centra VinařskéCentrum.cz Stránky jsou navzájem provázané a vypadají čile k světu. Těšíme se na používání tak dobrého informačního zdroje. :)


Vinotéka Morava

Vinotéka Morava

Vinotéku Morava najdete v Opavě Kylešovicích. Na čepu máme připraveno až 18 druhů vín. Vybrat si můžete bílé, červené a růžové. Sudové pořídíte v rozmezí 39-70 Kč/l. Láhvové vína bereme jen od moravských vinařů. Víno z filmu Bobule ochutnáte právě u nás z Adámkova vinařství. Jedna z kolekcí jsou vína Karla Rodena. Z dalších vinařství u nás najdete Šabata, Vojtěch Jestřáb nebo Skalák. K výběru máme vína ledová , slámová a výběr z cibéb. Pro milovníky sladkého vína je připraveno Portské nebo Kagor. Při výběru toho pravého vína můžete ochutnat i posedět. Zbývá už jen nahlédnou, ochutnat, posedět a strávit čas s příjemnou osobou. Pro více infomací proklikněte zde do katalogu...


Malá vinotéka a vinárna v Opavě. Radost posedět. Vinárna Hrozen, areál Krajewski.

Vinárna Hrozen v Opavě

Naše první vinárna, tedy přesněji vinotéka v katalogu je Vinotéka Hrozen v Opavě Příjemná a útulná vinotéka, možnost ochutnávky a posezení. Paní majitelka je správně na svém místě a víno si umí vybrat. Doporučujeme zajít a posedět. V nabídce jsou převážně vína Luďka Křápka z Blatnice pod Sv. Antonínem. Vinotéku naleznete v areálu Krajewski, kde je hned také parkoviště.


Přišel čas první práce na vinohradu. Únor je měsícem tzv. řezu vinné révy. Prakticky jde o střih a svým způsobem omlazení vinné révy.

Řez vinné révy

Vinná réva je polokeř, polostrom. Jsou vinné révy staré i několik stovek let a stále v dobré kondici. Jedna z rekordních je v Mariboru na severu Slovinska. Tato vinná réva nebyla stále zastřihována a je opravdu hodně rozrostlá. Tak by to na vinicích nešlo. Keřík révy se každý rok zastřihává a zůstává tak v ideální velikosti pro sběr a všechny roční práce. Zastřihává (čistí) se odrostlé dvouleté výhonky, které už odplodily a více vína už mít nebudou. Hrozen vína vyroste na ročním výhonku. Je to podobné jako s čištěním ostružiníku. Jeden rok vyrostou šlahouny, druhý rok vyrostou ostružiny. Pokud keř ostružiníku nevyčistíte nebudete mít další rok pohodlný přístup k ostružině, bude plodit menší plody a celkově bude více trpět na různé plísně apod. Stejně tak ostříhané (ořezané) révě vinné svědčí čerstvý vzduch, sluníčko, keř je zdravější a lépe plodí.


Krátce a aktuálně

Pavel Chrást se rozpovídal (na E15.cz) o aktuální situaci na moravském (českém) vinařském poli. A není to jen radostné povídání. Ale takový je život, pokud chceme něco zlepšit, ponejprv to musíme umět reálně kritizovat. A z našeho pohledu má velkou pravdu. Tak uvídíme co půjde změnit. Bohužel ryba smrdí od hlavy a nejdřív bude potřeba vyčistit hlavu.


Období zimy je takovým mazlením se s vínem. Jak pro vinaře, tak pro nás milovníky vína - konzumenty.

Slámové víno

Po ledovém vínu přichází víno slámové. I když o přicházení nemůže být řeč. Slámové víno vyžaduje hodně práce a jen tak samo nepřichází. Slámové víno se vyrábí z hroznů, které právě pro tento účel zůstaly na vinici, pěkně ve vlhkém počasí chytly plíseň, pozor, ne ledasjakou. Tzv. naši plíseň, která hraje za naše barvy. Ušlechtilá plíseň nám kultivovaně poškozuje bobuli, ta se brání a zvyšuje obsah cukru. Po sběru se víno nechává dále proschnout, dnes většinou zavěšené, kdysi na slámě. Slámové víno se vyrábí v předjaří a je to takové symbolické domazlení se s vínem. Zároveň se uzavírá starý rok a otevírá nový rok. Slámové víno patří mezi nejdražší vína. To je způsobeno zejména malým množstvím, které se takto vyrobí. Slámové víno je s vysokým obsahem cukru, až sirupovité. Prostě lahůdka, pověstná třešnička.


Ledové víno je další ze způsobů jak připravit víno, mrkneme se oč jde.

Ledové víno

Jak jde čas, tak se nám samy odkrývají různé způsoby úpravy a výroby vína. Prvním produktem s alkoholem je burčák, druhým brzy po burčáku je Svatomartinské (na obdoby v jiných zemích se podíváme také), nyní končí období tzv. ledového vína. Než se rozepíšeme podrobně, tak malá aktuální informace ve Znojemském deníku o letošním nepřejícím počasí. A to je jedno z kouzel práce kolem vína, úplná závislost na počasí. Znojemský deník popisuje co se letos dělo na vinicích a bohužel ledové víno nebude. Ale i tady si člověk našel řešení. Nebude ledové - bude slámové :), o něm později.


Víno patří k zámku stejně jako zámecký pán. Kde chybí zámecký pán, tam chybí tradice.

Český Krumlov a Svatomartinské

Český Krumlov se stává místem, které se snaží udělat dobro moravskému i českému vínu. Každý rok kolem 11. listopadu tady na jihu Čech probíhá Festival vína Český Krumlov. To si nenecháme ujít a v merku máme podobnou akci v Itálii v Monfalcone, příští rok. Už teď se těšíme.
A nyní už bližší informace připravujeme.... :)


Moravská specialita Svatomartinské, burčák odchází svatomartinské přichází

Svatomartinské

Burčák je mladé víno, možná je lépe nazvat jej dřív než mladým. Burčák je víno v pubertě. Teď přichází na řadu období skutečné mladosti, čerstvosti, svěžesti a lahody jemných prvních chutí. Přichází Svatomartinecké. Svatomartinecké je víno, které už má svoje bouřlivé období kvašení za sebou, vznikl první alkohol a zrání může být staré jen několik hodin. Svatomartinské má bohatou historii na Moravě. Svatomartinské podle názvu patří k datu 11. listopadu, kdy má svátek svatý Martin.


Nejsevernější vinařská oblast Moravy - Horní Lapač, tratě Meziříčko, Hájek, Boří.

Horní Lapač - Kroměřížsko - nejsevernější na Moravě

Chystáme se do nejsevernější vinařské obce na Moravě. Horní Lapač je v okrese Kroměříž. Je to jediná vinařská obec v tomto okrese a takto severně. Jak se tam žije jaké tam mají víno ? Najdeme tam burčák ? Budeme muset hledat ? Uvidíme.
Tak jsme to viděli. Upřímně. Už pár týdnů projiždíme vinařské obce a marně se snažíme najít bohatou, zajímavou, svéraznou, živou, atraktivní, silnou vinařskou obec. Vše je tak typicky českomoravsky nemastné, neslané, ani tak, ani onak. Komančové nám to tady řádně vyplenili a téměř třicet let po revoluci jsou změny na první pohled snad jen v množství barevných aut a nemožných domech (náš klasický nestyl) v různých podivných barvách, žádný místní styl všechno jedna rádoby moderní spatlanina. Hrůza. Ten barevný nedostatek na konci minulého století teď doháníme barevným přebytkem. Obé špatné. Zpět k Hornímu Lapači. Obec neřešme je to kousek od Zlína, tady už mají jiné starosti než víno. Přesto, jeden reklamní poutač nás zve na návštěvu vinařství. Jedeme tam. Neuvěřitelné a na první dobrou příjemné. Vítá nás domeček vymalovaný jako od Strážnice. Vedle domečku malý vinohrádek. Ǔžasné. Na ten sever a to odtržení od Slovácka, prakticky už jsme na Hané. Tak je to super. Nicméně zase jen tak po našemu českomoravsky super. Jako, že raději nechceme moc, protože to moc určitě nedostaneme. To moc (mnoho) je u nás bohužel totéž jako v Rakousku podnormál. A proč by měl být Franschhoek v Jižní Africe zajímavější, lepší, bohatší a celkově příznivější než Horní Lapač, Dolní Věstonice, Pálava.. ..počasím ? Vše je v lidech. Nikoli v penězích. Věříme, že se blýská na lepší časy a že se vše znovuzakoření a rozroste do tradičních rozměrů, barev a stylů. Teprve tam je k nalezení radost, štěstí, zdraví a bohatství. Dobré časy.


Maďarská vinařská oblast, Šoproň. Nejen víno, také kouzelné městečko a příjemní lidé.

Šoproň - znáte ?

Připravujeme... Byli jsme tam a rozhodně doporučujeme navštívit. Mimochodem stránka o maďarském vínu http://vinorum.cz (a potom, že k sobě nejde víno a rum).


Burčák 2014 je tady :) první letošní užívání si.

Burčák jede :)

Ano právě tento týden to začalo (20. září), pravý moravský burčák se ze sklepů přelévá do sklenic a skleniček, vychutnává se a užívá se. A jako každý rok - je výborný. Poslední týdny už byly takové nemastné neslané a burčák chyběl, chuť byla, burčák nebyl. Náš první burčák jsme si vychutnali v Mikulově v Restaurant Koloniálu Sojka a spol. Popovídali jsme si při rozlévaném burčáku, láhev koupili domů a byli spokojeni. O této restauraci s obchodem se ještě zmíníme. Zpět k burčáku, jen burčáku sluší plastová láhev. Ten s ní umí dělat věci. To by asi mohl leckdo povídat. Máte-li zajímavou historku napište nám. Nejvtipnější příběh bude odměněn. :)


Využijte slevu, je nižší a nižší, nač čekáte ?

Vánoční sleva 33% využijte...

Kdo nekoupí ten prohloupí. Kupte si nyní zápis do katalogu Kavárny.cz nebo Vinárny.cz, udělejte si reklamu na Rozhledny.cz nebo prostě kupte reklamní balík eFirmy.cz, práskněte do toho. Jsme nejvýhodnější.


Špatné zprávy: Vinařství U Kapličky prodává víno ředěné až 73% vodou

Špatné zprávy, víno ředěné až 73% vodou

Zdá se Vám to neuvěřitelné ? Před pár týdny jsme chválili Vinařství U Kapličky a přechválili jsme. Prodávali víno ředěné až 73% vodou. Jak to tak vypadá, tak p. Ždárský nebude vinař par excellence (není podstatné, že to víno prý nevyrobil on). Pravda svoje jmění vydělal rozléváním vína do plastových - to snad ani nejsou láhve - těch plastových věcí jak se do toho dává i pivo a voda (rozléval to z cisteren). Tak je teď otázkou bude-li se kát nebo zlostit. Pokud se bude zlostit je chyba na jeho straně a je to marný případ. Bude-li se kát, tak je určitá možnost, že bude opravdu jednou dobrým vinařem (jak chce údajně být). Ono někdy není totéž vydělat a poctivě vydělat. Dle zprávy iDnes.cz, můžete přečíst zde. Faktem je, že už když jsme prohlíželi stránky a viděli akci BACK TO SCHOOL sexy školačky s drinky, tak to bylo trošku out a připadlo nám to divné. Mimochodem pár dní na to byla jedna školačka znásilněna a zavražděna (bez jakékoli souvislosti). Jak je vidět p. Ždárský vsadil na primitivní pudy a moc se s tím nebude prostě mazlit. Nejsme moralisti a každému se líbí něco jiného, nicméně někdy méně je více. Info o BACK TO SCHOOL.
NOVINKA: viz výše (připravujeme), Vinařství u Kapličky vyhrálo zlaté ocenění ve Vídni... (ať jsme objektivní) sbíráme info a brzy zveřejníme...


Doplňuj a vyhraj 600,-Kč

AKCE Doplňuj a vyhraj

Připravujeme skvělou akci doplňuj a vyhraj. Každý může doplňovat nové kavárny nebo hodnotit už zapsané. Nejaktivnější doplňovatelé obdrží odměny až 600,-Kč - těsně před vánocemi a to se hodí. Více informací a pokyny připravujeme... a brzy zveřejníme..


Zkuste Dornfelder, červené z Moravy

Dornfelder 2013

Navštívili jsme naši vinárnu v Opavě a popovídali si a nakoupili. Dornfelder není až tak běžné víno, tak proč nezkusit. Červené víno je lék. Dornfelder jsme otevřeli ráno a popíjeli bez spěchu celý den. A přesně takové to je víno. Typické moravské červené, jemně trpké a kyselejší chuti. Dornfelder je na Moravě novým vínem. Je především odrůdou moštovou. Tedy odrůdou vhodnou k výrobě vína. Víno k přímé spotřebě je víno stolní. Pro nás je Dorfelder vínem pro běžný den, je chutné a příjemné. Odborně je doporučováno k těžším jídlům.

Dobré víno bylo: Dornfelder, 2013
Ing. Luděk Křápek
Morava, podoblast: Slovácká, obec: Vnorovy, v.tr.: Prostřední Hora


Rozhovor s Vinařem roku 2014, ing. Miroslavem Volaříkem

Radiožurnál s Miroslavem Volaříkem

Dne 25.8. proběhl v rozhlase velmi zajímavý rozhovor s Miroslavem Volaříkem. Příjemný a až od vína upřímný rozhovor vede Lucie Výborná. Záznam si můžete vyslechnout zde, doporučujeme každému, kdo chce vědět o vinařství trošku více. Archív Radiožurnálu, rozhovor s ing. Volaříkem, vinařem roku 2014.


TV seriál Vinaři

TV seriál Vinaři

Televizní seriál Vinaři nám přichází právě vhod a jak to tak vypadá bude na co koukat. Vše kolem vína je dobré zdůrazňovat. Jsme zvědaví kam nás seriál zavede.


Burčák v roce 2014

Burčák ?

31.8. neděle. Ještě ne. Projížděli jsme jižní Moravu křížem krážem, ale místní burčák ještě opravdu ne. Nicméně už velmi brzy to zase začne :) !


Vinařství u Kapličky

Vinařství u Kapličky

Nevypadá to, ale je to náhoda Vinařství U Kapličky, samozřejmě v životě nejsou náhody (TV seriál Vinaři byl natáčen i zde). Mělo to tak být. Server Vinárny.cz jsme odstartovali v letmém startu a v neděli, poslední den prázdnin, jsme vyrazili na jižní Moravu. Mimo jiné jsme projížděli kolem Vinařství U Kapličky, které nám samozřejmě dalo hodně pozitivního. Je to jako vidět a být v Mikulově. A jsme za to rádi, protože projížděním vinařských obcí jsme bohužel viděli stále stejnou postkomunistickou scénu naší České republiky. Vše uniformní, rádoby moderní domky zcela zradily původní náladu a pohodu, která ještě v šedesátých letech minulého století vyzařovala z každého domu. Doba normalizace lidem vymazala hlavy a dnešní generace sahá po materiálech, které vidí v reklamě. Tradice pryč, všechno pryč. To bolí. Prakticky jsme nenalezli krásnou, typickou, vinařskou obec. To se potom vinaři nemohou divit, že vše jede jen na půl. Ano jednotlivě můžeme jezdit za svými vinaři, ale ta pravá síla a energie je pryč.


Louis Girardot

Připomínka Louise Girardota

Kdo zná, ví kdo jsou Josef Chmelař, sklepmistr Miloš Jermář a Louis Girardot. Tato tři jména naznačují jediné. Šampaňské v Čechách, pardón, sekty v Čechách. A ještě jedna omluva - sekt v Čechách. Protože hledat sekty v česku by mohlo znamenat najít leccos podivného, je potřeba hledat sekt, který je jednoznačný. V našem případě vítězí Bohemia sekt. Aktuálně si připomínáme příchod Louise Girardota, který dokončil hledání chuti a nastavil to co dnes považujeme za normální a běžné. Naši českou chuť šampaňského, pardón sektu. Jenže on ten český sekt má s tím originálním Champagne hodně společného.


Vinotéka na pohovce

Osobní vinotéka

Na internetu vybíráme aktuálně hodně aktivní virtuální vinotéku Osobní vinotéka.cz . Přehledně a příjemně zpracované stránky Vám umožní jen tak od pohovky procházet nabídkou vín a objednávat co hrdlo ráčí.


Krátce a aktuálně

Vinař Jiří Kocián otevřel v Kutné Hoře vinný sklep. Více na Gastro-travel.cz .


Zkuste Pálavu je výborná

Pálava 2009 výběr z bobulí

Je tomu pár let co jsme koupili a netušili k čemu bude užitečná menší lahvinka bílého. Pálava 2009, výběr z bobulí, polosladké. Když je člověk laik, tak jak rozeznat dobré víno a špatné víno ? Jednoduše, nechejte se unášet pouze vlastními chutěmi. Jaké to tedy je když je víno víc než dobré ? První věc co se stane, když si sednete pospolu a otevřete takovou dobrotu je okamžitá změna nálady. Už první doušek provázejí citoslovce jako aáá, ach, oóó, hmmm, ňam. Prostě zvuky ihned ohodnotí tu odlišnost. Pálava je sladší víno. Kdo je na sladké bude spokojený. Pálava 2009, výběr z bobulí je navíc - tak svým způsobem - jakoby kořeněné. Ještě neumíme popsat ty všechny chutě, ale to víno se zdá být plné, plné chutí, které na sebe navazují a rozlévají se v ústech. Jemně alkoholová chuť postupně uvolňuje více dobré nálady a hovor se stáčí zase právě a více k vínu samotnému. Přidáme také více podrobných informací, tak jak už je u nás dobrým zvykem.

Dobré víno bylo: Pálava, 2009, výběr z bobulí, polosladké
Ing. Richard Tichý, Bonus Eventus
Morava, podoblast: Slovácko, obec: Hrušky, v.tr.: Hastrmany
cukernatost hroznů 27,2 ČNM


Hledáme hlavního partnera

Hlavní partner pro Vinárny.cz by měl vědět kam směřuje, jaké má cíle a čeho chce dosáhnout. :) To je blábol. Inu ve víně je pravda. Teď vážně. Hledáme hlavního partnera a chceme najít znalého, zkušeného a solidního partnera. Budeme rádi, když náš server podpoří a my naoplátku budeme vděčným místem pro reklamu a nekonečnou propagaci. Potěší nás, když budeme souznít a naše společná cesta prospěje vínu a všemu kolem vína. My nabízíme chuť, nápady, umíme pracovat, zatáhnout za projekt. Náš cíl je vytvořit jeden z největších serverů o víně v České republice, případně střední Evropě. Máme podporu dalších serverů a naše návštěvnost roste průměrně o 20% každý měsíc. Milujeme nenápadný a trvalý růst, rádi zahradničíme. Rozumíme tradiční ekonomice, nevěříme na odtržení od průměru pomoci umělých hnojiv. Víme co dělat, když jedna strana zahrady strádá a nehroutíme se z toho. Pokud si rozumíme v těchto skrytých heslech můžeme spojit úsilí. Prostě nám napište na info@efirmy.cz.

Večer v Mikulově

a nejen večer i ráno. Mikulov je ideální. Téměř ideální, drobnosti teď neřešme. Mikulov je na cyklostezkách. Mikulov je u známé cesty na Vídeň. Mikulov má nádherný zámek. Blízko Mikulova je Pálava. Věstonice Horní i Dolní. Mikulov je poslední moravské město. Mikulov je první moravské město, a to dost impozantně. Proč nezajet večer do Mikulova, udělat si pěkný večer, třeba na náměstí. Ráno si zajít na snídani do pekárny, také na náměstí a můžeme pokračovat směr Rakousko, Itálie, Alpy. Odpočatí a v klidu. Večer v Mikulově je v běžném pracovním týdnu poklidný. Na náměstí to žije poklidným rytmem, čas plyne a nikdo nikam nespěchá. Protože tady máme v merku kavárnu Dolce Vita, jdeme se na ni podívat. Předtím si povídáme s panem domácím v penziónu o víně. Přeci tady kousek je Pálava, to je víííno. Kdepak moje oblíbené je Veltlínské, kontruje pán domácí. V Mikulově se prostě mluví o víně, nenuceně a často. Přesto jdeme do kavárny Dolce Vita. Ovšem vše bude za chvíli jinak. V kavárně pod zámkem si nakonec pro dobrou náladu a pořádek musí být, jsme v Mikulově, objednáváme si na doporučení Zweigeltrebe. Kousek za hranicemi je Zweigeltrebe na každém kroku. A nakonec sáhneme i po Veltlínu, protože pán domácí...

a přidáme trochu systematických informací (které k vínu patří):

Zweigeltrebe vzniklo křížením Svatovařineckého a Frankovky ve 20-tých létech minulého století. Je velmi rozšířená v Rakousku. U nás je poměrně hojně vysazována a udržována až v pěti variacích, odrůdách. Zweigeltrebe vyšlechtil Fritz Zweigel. A příště si řekneme něco o chuti Zweigeltrebe.

Veltlínské je u nás běžně známé. Zelené i červené. Obě mají starý původ. Zelené (skutečně jakoby jemně nazelenalé bílé víno) podle všeho vzniklo samokřížením Tramínu a St.Georgen. Červený Veltlín má prastarou historii a zatím neznáme jeho rodiče. Veltlínské je vyhledávané milovníky kyselinek. Vyšší acidita :) ano i takto se to může napsat. Ale o tom až příště.

Vinařství Ing. Luděk Křápek

Naše první zapsaná vinotéka Hrozen v Opavě nám představila svoji nabídku. Vinotéku jsme navštívili při cestě kolem a byli jsme potěšeni. Paní majitelka je srdcařka, vinotéka je živá a lidé přicházejí i jen tak posedět. Pěkně jsme si popovídali, udělali tržbu a slíbili další návštěvu. A ta určitě bude brzy. Protože vinotéka Hrozen nabízí mimo jiné vína z vinařství Ing. Luděk Křápek. A nemusíte být znalci vína, aby jste dokázali ocenit kvality jeho vína. Stačí seznam ocenění od roku 1967. Jen vybíráme: Mutěnice 1967 Muller Thurgau / 1967 Zlatá medaile, Blatnice 1970 Tr+RB+Sg/1969 Zlatý diplom, Irsai Oliver / 1979 Zlatý diplom, Sylvánské zelené/1981 Zlatá medaile, Skalice 1988 Rulandské bílé/1986 Zlatá medaile, Buchlovice 1997 Perlivé víno bílé 1.místo, Blatnice pod Svatým Antonínkem 2001 Sauvignon/1996 Vítěz odrůdy, Strážnice 2004 Rulandské bílé/2003 Zlatý diplom, Brno 2008 Ryzlink rýnský slámové/2005 Vítěz kategorie Zlatá medaile, Petrov 2009 Cabernet Sauvignon 2007 Vítěz odrůdy. Navíc víno z tohoto vinařství je za příjemnou cenu. Je vidět, že paní majitelka Vinotéky Hrozen v Opavě se vyzná a přidáme trochu systematické evidence (která k vínu patří):

Vinařství Ing.Luděk Křápek, oblast Morava, podoblast Slovácká, vinařská obec Lipov
koupili jsme Zweigeltrebe Rosé, viniční trať Nová Hora.

Vinařské oblasti

Jak nejlépe spustit vinařský server s pokorou ? Podíváme se na vinařské oblasti v České republice, později i v přihraničí. Každá vinařská oblast svým umístěním i lidmi, kteří v ní žijí dává vínu základ pro specifickou chuť. Taková Pálava a okolí, Horní a Dolní Věstonice a podzimní burčák... má svoje kouzlo. A co pražské vinice ? Nebo vinice v Kutné Hoře ? Existují vůbec ? Právě proto začneme od vinařských oblastí a konkrétních vinic, potažmo sklípků :) a sklepů... Ideální začátek pro naši první přicházejíci podzimní sezónu. Vinařské oblasti postupně projedeme a z cest budeme zasílat informace...

S vínem je od nepaměti spojen zákon. Zvláštní ? Víno to je nejen dobrá nálada, ale také daně, zisk, peníze a výjimečně nepoctivost. Proto je s vínem spojeno mnoho různých předpisů, vyhlášek a zákonů. Společné pro nás konzumenty a na druhé straně pro odborníky je chuť vína. Chuť a kvalitu vína mimo jiné tvoří oblast, kde víno roste. Pokud počasí přeje a vinař je poctivý, tak místo hraje rozhodující roli. Na víně se oblast podepíše. Počasí dává vínu razítko. Vinař pečeť.

Česká republika je rozdělena na dvě oblasti (oficiálně), vinařská oblast Čechy a vinařská oblast Morava

To co tady na vinárny.cz familiérně nazýváme oblastmi se podle zákona nazývá podoblast. Vinařská oblast Čechy má dvě podoblasti. Podoblast mělnická a podoblast litoměřická. Vinařská oblast Morava má čtyři podoblasti. Podoblast mikulovská, podoblast slovácká, podoblast velkopavlovická a podoblast znojemská. Tyto podoblasti budeme zde v rámci serveru dále familérně zovat oblastmi. Pokud se zvedne vlna odporu, budeme uplatňovat literu zakona.

Podoblasti se dělí na vinařské obce a to bude velmi zajímavé cestování. Jednak je vinařských obci dost, druhak vinařské obce se dělí na viniční tratě. A my jsme zvědaví za jak dlouho zdoláme všechny viniční tratě. Za kolik let.Vinárny v Olomouci

Návštěva Olomouce mne nadchla a zároveň moc potěšila. Ve vinárnách a vinotékách preferují různé druhy moravských vín, hrdost tradice je na místě. 1. filmová vinotéka je na ulici Pekařské a doporučuji navštívit. Mají obrovský výběr různých moravských vín majitel Pazour Radek nám přeje "Aby se nám dařilo" a k přání se připojuje Karolína a přeje nám "Ať se nám daří" a my přejeme velkou návštěvnost spokojených zákazníků. Na ulici 1. máje v průchodu se nachází Restaurace, vinárna a majitel Hmíra Martin mimo jídla má nabídku k pití různých druhů moravských vín přeje nám "Všechno dobré" a k přání se připojuje Adéla "Ať se nám daří" a my přejeme mnoho spokojených hostů. Vinotéka Darka U Bystřičky se nachází na ulici Masaryková, kde mají dobrou nabídku moravských vín a Pavelková Iveta nám přeje "Hodně úspěchů", naše přání je aby se jim dařilo. Vinotéka Kaštánek na ulici Kosínová je menší, útulná s možností s posezením u dobrého vína, mají velký výběr moravských vín a Jana Tilšárová nám přeje "Hodně úspěchů" a my přejeme velkou návštěvnost spokojených hostů. Ve vinotéce na ulici Pekařské nám přeje Jiří "Co nejvíce klientů" děkujeme a přejeme mnoho zdaru. Dne 2.5. 2014 jsem měla počasí jako na objednávku, bylo krásné slunečné počasí. (rv)

Vinárny.cz a co dál ?

Jak se to tak jeví, náš server Vinárny.cz se postupně bude stále více stávat místem sjednocujícím (podle zkušeností Kavárny.cz). Toho využijeme pro posílení našeho vinařského stavu. Moraváci a víno to je jako slezané a uhlí, češi a pivo. Prostě to patří k sobě a ještě více patří k sobě češi nejen pivo, také víno a moraváci nejen víno, ale také pivo. Uhlí je symbolem bohatství a co si budeme vykládat slezané jsou šikovní a bohatí. Někteři z nich vlastní vinice i pivnice. :) Tedy máme tady spojení, které je silné, pevné. Máme ideální polohu v Evropě a po zkušenostech - máme se také velmi dobře tady u nás. Proto zvedneme šikovně pohozený kapesníček. Vinárny.cz budeme stavět, rozvážně, tak aby se ještě více dobrých vinařů v této zemi objevilo.

Víno.cz

Doporučujeme Víno.cz jednoduchý, přehledný a dobrý server a určitě bude inspirací :) zejména pro cestování za vínem po celém světě.


investice | sponzorství |
domovská stránka | oblíbená stránka | indexy |
provozovatel | vzkazy | chyby |
připraveno ve spolupráci s 777Guide.com |

Copyright (c) 2014 - 2018 Vinárny.cz (verze: ), všechna práva vyhrazena.
Vyrobily eFirmy.cz, SDE, Caemarccom

free counters

i1.cz

TOPlist